SİNİR VE DAMAR YARALANMALARI

Sinirler beyinden gelen iletilerin insan vücudunun çeşitli bölgelerine uyarı taşımasını sağlayan ve vücudun çeşitli bölgelerinden gelen uyarıları beyne ulaştıran ileti sistemleridir. Sinirler milyonlarca lif içerir ve bu lifler sinir içinde guruplar halinde koruyucu kılıf ile sarılan kablolar halinde seyreder. Kablolar durumunda iletiyi taşıyan bu sistem etrafı da koruyucu bir yalıtım maddesi ile sarılıdır.

Sinirler beyinden kaslara ileti taşıyan ve hareketlerin kontrolünü sağlayan motor sinirler ve vücudun çeşitli yerlerinden ağrı, basınç, sıcaklık gibi duyuları taşıyan duysal sinirler olmak üzere iki çeşittir.

Sinirler gerilme, basınç ve kesilme yoluyla hasarlanabilir. Gerilme ve basınç yaralanmalarında sinir etrafındaki koruyucu tabakanın yapısı bozulmaz ancak liflerde olan hasarlanma sebebi ile ileti sistemi bozularak sinir çalışamaz hale gelir. Kesilme halinde ise hem sinir lifleri hem etrafındaki koruyucu tabaka hasarlanır. Hasarlanma sonrasında kaslara beyinden gelen iletiler iletilemez ve fonksiyonlar yapılamaz ya da vücudun çeşitli kısımlarından alınan duysal itliler beyne iletilemez.

Elde sinir ve samar yaralanmaları uzman ellerde mikrocerrahi tekniği ile onarılması lazım.